Çocuğunuzda Görmek İstediğiniz Davranışı Sergileyin!

Çocuğunuzda Görmek İstediğiniz Davranışı Sergileyin!

Öğrencinin davranışlarının altında yatan sebeplere baktığımda hep olumsuz model aldığı karşıma çıktı. Evde anne ve baba hep olumsuz model olmuşlardı.

Bir hafta önce, bir sınıf öğretmeni sınıfındaki bir öğrenciyi davranış sorunlarından dolayı bana göndermişti. İlk görüşmeden sonra anne babasıyla görüşmeye karar verdim.

Ertesi gün çocuğun annesi telaşlı bir şekilde odama girdi. Bana zaman bırakmadan hemen söze başladı: “Hocam bu çocuk kime çekti bilemiyorum. Çok dağınık. Kitapları ortada. Çorapları kanepenin kenarında. Kapıda girerken ayakkabılarını geriye fırlatarak çıkarıyor. Odası dağınık. Bıktırdı beni. Ders çalışmıyor, kitap okumuyor. Asıl beni üzen geçenlerde yalan söylemesi…”

Anne çok telaşlıydı. Sakinleşmesi için konuyu değiştirmeye çalıştım. Bir süre sonra sakinleşti. “Hocam yine ne yaptı. Bu onun kaçıncı hatası”

Doğrusu ben de anneyi bu noktada çok anlamadım. Çünki, okula henüz yeni atandığım için öğrenci hakkında fazla bilgi sahibi değildim. Anneden gerekli bilgileri aldım. Öğrenci daha önce davranış sorunları yaşadığı için sık sık anne okula çağrılmıştı. Ancak, anne ilk kez PDR Servisine geliyordu.

Anneyi sonuna kadar dinledikten sonra, olumsuz davranışlarının sebebinin aileden kaynaklandığına gördüm. Aileyi danışmaya almaya karar verdim ve anne de kabul etti.

Öğrencinin davranışlarının altında yatan sebeplere baktığımda hep olumsuz model aldığı karşıma çıktı. Evde anne ve baba hep olumsuz model olmuşlardı.

Ebeveynler çocuklarında görmek istedikleri davranışları sergileme konusunda hatalı görünüyorlardı. Evde belli bir düzen yoktu. Gerçekten baba da dağınıktı. Hatta baba: “Hocam ben de ayakkabılarımı düzenli çıkarmam” demişti. Anne, çocuğun yanında zaman zaman yalan söylediğini ve bunun yalan olduğunun çocuk tarafından bilindiğini ifade etmişti. Birkaç görüşme sonucu, sınıf öğretmeni öğrencide gözle görülür şekilde düzelme olduğunu söyledi.

Son görüşmemizde anne ve baba eksiklerini gördüklerini ifade etmişlerdi. Bundan sonra çocuklarına daha iyi örnek olacaklarını söylediler.

Son olarak anne ve baya şunları tavsiye etmiştim:

Çocuğunuzda görmek istediğiniz davranışı sergileyin. Çocuklar, anne ve babalarının davranışlarını karbon kâğıdı gibi aynen kopya ederler. 
Sakın öğüt vermeyin; bunun yerine davranışlarınızla örnek olun. Çocuklar, model alarak taklit yoluyla öğrenirler. Çocuk, duyduğunu değil, daha çok gördüğünü öğrenir ve uygular.

Çocuk anne ve babasından gördüğü veya anne ile baba arasındaki şiddeti, arkadaşlarına ve sosyal ortamda uygular.

Çocuğunuza tutarlı ve kararlı davranın. Kuralları kesin ve net ortaya koyun. Ancak, gerektiğinde esnek davranabilirsiniz.

Davranışlarının, hatalarının sonucuna katlanmasını sağlayın. Mesela, odasını dağıtmışsa bırakın kendisi toplasın. Arkadaşının kalemini kaybetmişse bırakın kendi harçlığıyla alsın.

Çocuğunuzun olumsuz davranışları karşısında duygularınızı ifade edin. Beklentilerinizi dile getirin.

Hatalarını nasıl telafi edeceğini gösterin. Sorunu çözmesine yardımcı olun. 
Çocuğunuza ahlak deri vermeyin. Yaparak yaşayarak ona öğretin. 
Her şeyden önemlisi onu koşulsuz sevin. Bu sevginizi mutlaka sözle ve davranışlarınızla ifade edin.

Değerli anne babalar! Lütfen, çocuklarınızda görmek istediğiniz davranışı sergileyiniz…

Eşref Bolukçu
Psikolojik Danışman

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ