Çocuklara Saygı Öğretimi

Çocuklara Saygı Öğretimi

Çocuklar model alarak öğrenirler. Televizyondaki ve toplumdaki davranışları model alarak öğrenir ve uygularlar. Bu olumsuz modellerin önüne elbette olumlu anne baba modeli geçmelidir.

Günümüzde bazı anne babalar ve yetişkinler çocuk ve gençlerin kendilerine karşı saygılı olmadıkları konusunda yakınırlar. Şüphesiz anne babalar ve yetişkinlerin haklı oldukları noktalar şüphesiz var.

Saygı davranışları şüphesiz aileden aileye toplumdan topluma göre değişiklik göstermektedir. İlkönce bunu unutmamak gerekir.

Bazı anne babalar danışmaya geldiklerinde çocuklarının hal ve hareketlerine dikkat etmediğini, nerede nasıl davranacaklarını bilmediklerini, yetişkinlere karşı saygılı olmadıklarını ifade ederler. Gerçekten de bazı çocuklar, oturup kalkmada, konuşmada, büyüklerin yanında nasıl davranmaları gerektiği konusunda ve arkadaşlarıyla ilişkilerinde saygı konularında sorun yaşamaktadırlar.

Bu tespitler herkes tarafından yapılmaktadır. Peki, bazı çocuk ve gençlerin böyle olmalarının sebebi ne? Kendilerimi bunu istiyorlar?

Televizyonun bu konuda etkisi en başta gelir. Ancak televizyonun bu etkisinin önüne geçmek günümüzde mümkün değildir. Dizilerdeki edep, terbiye, görgü kurallarına ve kültüre ters düşen davranışlar çocukları olumsuz etkilemektedir.

Çocuklar model alarak öğrenirler. Televizyondaki ve toplumdaki davranışları model alarak öğrenir ve uygularlar. Bu olumsuz modellerin önüne elbette olumlu anne baba modeli geçmelidir.

Çocuklar kazandıkları birçok davranışı okul öncesi dönemde edinirler. Bu durumda anne babanın önemi artmaktadır. Anne babalar çocuklarının bazı davranışları konusunda şikâyetçi iseler durup kendi eğitim yaklaşımlarını değerlendirmeleri gerekir.

Saygı davranışları, anne baba tarafından sadece anlatılarak öğretilmez. Anne baba yaşayarak saygı davranışını ancak çocuklarına öğretebilir. Aile içinde saygı davranışları, nezaket kuralları ve nezaketli konuşmalar ne kadar fazla ise çocuk o kadar bunları öğrenir. Aile içindeki nezaket ve saygı, televizyonun ve çevrenin etkisini de azaltacaktır.

Unutmayın bir davranışı ancak siz yaşıyorsanız yani uyguluyorsanız ancak çocuklarınıza kazandırabilirsiniz. Anne babaların kendi aralarındaki konuşmalarda nezaketli olmaları ve birbirlerine saygılı davranmaları çocuklarına da yansıyacaktır.

Saygılı bir çocuk için neler öğretilmelidir? Nasıl davranılmalıdır?
ü Çocuklarınızı asla alaya almayın; yoksa o da başkasını alaya alacaktır.
ü Hata yaptığınızda onlardan özür dileyin ki oda teşekkür etmeyi öğrensin.
ü Ona sık sık teşekkür edin ki o da başkasına teşekkür etmeyi öğrensin.
ü Öğreteceğiniz kuralları inandırarak öğretin, zorla değil.
ü Saygı, nezaket, görgü kurallarını açık ve net olarak anlatın ve kendiniz de uygulayın.

Son olarak yaptığım bir araştırma sonucuna göre:
§ Sürekli herkesi tersleyen,
§ Argo kelimeler kullanan,
§ Arkadaşlarına sert davranan,
§ Özür dilemeyi bilmeyen,
§ Nezaket kurallarını uygulamayan
  çocukların bu durumlarının %90 oranında aileden kaynaklandığını gördüm.

Psk. Dan. Eşref Bolukçu

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ