Çocuklarda Tırnak Yeme ve Tedavisi

Çocuklarda Tırnak Yeme ve Tedavisi

Çocuklar tırnaklarını neden yer? Tırnak yemenin sebepleri nelerdir? Tırnak yeme davranışında yaş dönemleri, Tırnak yeme alışkanlığı ve tedavisi, Tırnak yeme sorunu...

Önce her zaman olduğu gibi bir yaşantıyla başlamak istiyorum: "Tırnaklarını kemirdiği için öğretmen tarafından bana gönderilen 3. sınıf erkek öğrenci ile yaptığım ön görüşme sonucu anne ve babasını okula davet ettim. 2 gün sonra anne geldi. Hocam yine yaptı bu çocuk. Elinde kalmışım... Çocuk ile anneyi beraber görüşmeye aldım. Amacım annenin çocuğa yaklaşımını ve iletişimini öğrenmekti. Görüşme boyunca çocuğu eleştirdi, yanlış olduğunu söyledi. Anne olumsuz konuşunca, çocuk elini ağzına görüşüp tırnaklarını ısırıyordu..."

Tırnak yeme alışkanlığı genellikle 3-4 yaşlarında başlar ve her 3 çocuktan birinde görülebilir. Tırnak yeme davranışı genellikle ergenlik dönemine kadar sürer. Tırnak yiyen çocukların çoğu ergenlik döneminde de tırnaklarını yer. Bazen, daha önce tırnak yeme davranışı göstermeyen çocuklar ergenlik döneminden itibaren de tırnaklarını yemeye başlar...

Tırnak yeme davranışı çoğu kez bir özgüven sorunudur. Çocuk yaşadığı gerginliği elini ağzına sokarak, tırnaklarını yiyerek göstermektedir.

Yukarıda verdiğim yaşantıda da anne çocuğunu hep eleştiriyor, sürekli yanlışlarını sayıyordu. Çocuk sürekli eleştirildiği için yaşadığı gerginliği tırnaklarını yiyerek gösteriyordu.

Meşhur sözümün özü: “Her davranışta olduğu gibi tırnak yeme davranışında da aslında problemin asıl sebebi çocuk kendisi değildir.”

Tırnak Yeme Davranışını 3 Yaş Dönemi Halinde Değerlendirmekteyiz

Okulöncesi dönemde: Okulöncesi dönem her açıdan önemlidir. Kişilik ve karakter bu dönemde oluşur. Bu dönemde çok eleştirilen, hep gerginlik ve kaygı yaşayan çocuk elini ağzına götürerek tırnaklarını kemirir. Anne baba bu durum karşısında “elini ağzına götürme” der. Tabii ki “elini ağzına götürme” demek çözüm değil tam tersi etki yapar. Bu dönemde taklit yoluyla öğrenme çok yüksektir. Bazı çocuklar diğer çocuklara bakarak da tırnaklarını kemirirler.

Okul döneminde: Okulla beraber, okul, öğretmen ve arkadaş kaynaklı kaygı ve gerginliklerden dolayı tırnak yeme davranışı başlayabilir. Dersi yapamama, ödev sorunları, öğretmenin ve anne babanın eleştirileri ve yüksek başarı beklentileri tırnak yeme davranışına sebep olabilir.

Bazı anne babalar çocuklarının hep mükemmel olmasını beklerler. Bu mükemmeliyetçi anne baba tutumu, çocukta özgüven sorununa sebep olur. Bu tutum çoğu kez tırnak yemeye de sebeptir.

Yetişkinlik dönemi: Daha önce de tırnaklarını yiyen çocuklarda genlik ve yetişkinlik döneminde de bu durum görülebilir. Bazen de ergenlik döneminin genç üzerindeki gerginlik ve kaygılardan dolayı da tırnak yeme davranışı ortaya çıkabilir.

Tırnak yeme, çocuğun yaşamında hangi dönemde ortaya çıkmış olursa olsun kesinlikle bir uyum ve davranış bozukluğu olarak kabul edilmeli ve mutlaka altında yatan sebeplerin tespit edilerek ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Sebeplere genel olarak baktığımızda; anne babanın çocuğa yaklaşımı yani anne baba tutumları, taklit, aniden ortaya çıkan bir travma (ani ölümler, ani olumsuz yaşantılar…), korku, yetiştirme tarzı sonucu oluşan özgüven sorunu olarak görülmektedir.

Bu sebepleri tek tek açıklamaya gerek görmüyorum. Bu konuda diğer yazılarımı okuyabilirsiniz.

Tırnak Yeme Davranışında Tedavi

1. Davranışın asıl sebebi araştırılmalı. Bu çoğu kez anne baba tutumlarından kaynaklandığı için anne baba tutumları değiştirmeli.

2. Azarlamak, korkutmak, ceza vermek gibi zorlayıcı yöntemlerin uygulanması asla olumlu sonuç vermez; tam tersi yeni sorunlara sebep olur.

3. Çocuk tırnağını yediğinde dikkati başka yöne çekilmeli o an unutturulmaya çalışılmalıdır. Eline bir şey vermek, yemek, sakız vb.

4. Tırnaklar sürekli kısa tutulmalıdır.

5. Zaman zaman tırnak yemediği için anlamlı ödüller verilmelidir. Ancak, ödül sürekli hale getirilmemelidir.

6. Kaygı verici ve korkutucu filmler asla izletilmemelidir.

7. Çocuğun gururunu okşayarak, tırnak yemenin onu ne denli çirkin yapabileceği telaşsız bir biçimde anlatılmalıdır.

8. Tüm bu önlemlere rağmen sorun devam ederse bir uzmana (psikolojik danışman) başvurulmalıdır. Psikolojik danışmanın tavsiyeleri harfiyen uygulanmalı. Psikolojik danışmana bilgi verilirken, hiçbir şey saklanmamalıdır.

Ve son söz

Değerli anne babalar unutmayın! Çocuklarda var olan olumsuz davranışların sebebi asla çocuklar kendileri değildir. Ya siz anne baba ve ailesiniz ya okuldur ya da arkadaşlarıdır.

Ne olur bu son sözü hep rehber edinin kendinize…

Sevgi ve saygılarımla…

Psk. Dan. Eşref Bolukçu

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ