Çocukla İletişim 1

Çocukla İletişim 1

Ebeveynler ile çocuk arasındaki iletişim, sözcüklerin ötesinde duyguların paylaşılması ve çocuğun sevilme ihtiyacının giderilmesi için önem taşır.

Zaman zaman anneme bir şey anlatmak istediğimde, “Anne sana bir şey söyleyebilir miyim?” derim. O da “Tabii, söyle,” der. Bunun üzerine ben de anlatmak isteğimi anlatırım. Tam bitirdiğimde, bana “Ne söylemiştin?” diye sorar. (12 yaşında kız)

 

Anne baba ile çocuk arasındaki iletişim yalnızca bir bilgi alışverişi değildir. Bu iletişimde, karşılıklı duygu ve düşüncelerin paylaşımı söz konusudur. İletişim, konuşma ve dinlemeyi içerir. 

Anne babanın bebeğe dokunması, ona gülümsemesi çocuğun anne babaya tepki vermesini sağlar. Anne baba ile bebek arasındaki bu iletişim ve etkileşim bebeğin sağlıklı büyümesi için gereklidir.

Ebeveynler ile çocuk arasındaki iletişim, sözcüklerin ötesinde duyguların paylaşılması ve çocuğun sevilme ihtiyacının giderilmesi için önem taşır.

Ebeveynler ile çocuk arasındaki iletişimde duygular paylaşılırken beden dilinin kullanılması çok önemlidir. Vücut dili, çocuklar tarafından zamanla öğrenilir. Öyle zamanlar olur ki, iletişimde beden dili sözlerin önüne geçer. Bir anne veya baba, çocuğa olan sevgisini sözlerin yanında beden dili ile de göstermiyorsa bu sevgi çocuk için eksik sevgidir.

Akranları ile iletişim sorunları yaşayan çocuklar, genellikle bu konuda anne babaları iyi örnek olmayan çocuklardır. Anne babası kendisine nasıl davranıyorsa o da akranlarına öyle davranmaktadır.

Çocuk, iletişimi anne babadan öğrenir. Bebeklikten itibaren çocuk ile ebeveynler arasındaki iletişim eğer yetersiz ise çocukta bir takım psikolojik sorunlar oluşacağı gibi çocuk akranları ile de iletişim sorunları yaşayacaktır. Bu nedenle anne baba aynı zamanda iyi birer dinleyici ve hatip olmalıdır.

Bu konuda yani çocuğu ile iletişim konusunda sorun yaşayan ebeveynler mutlaka yardım almalıdır. Bu yardım, uzmanından yardım alma şeklinde olabileceği gibi kitap okuyarak da olabilir.

Psk. Dan. Eşref Bolukçu

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ