Günde Kaç Saat Çalışmalıyım Hocam

Günde Kaç Saat Çalışmalıyım Hocam

“Hocam ben daha fazla soru çözerim, daha çok ders çalışırım” diyorsanız, size tavsiyem “Kendi psikolojik sağlığınıza dikkat edin. Bu yoğun çalışma, ileride tamamen derslerden bıkıp çalışmayı bırakmanıza sebep olmasın.”

Günde kaç soru çözmeliyim? Hocam günde kaç saat çalışmam gerekir? Gibi soruları öğrencilerim sürekli sorarlar. Benim ilk cevabım “ peki sen kaç saat çalışıyorsun?” ya da “günde kaç soru çözüyorsun?” olmaktadır. Aldığım cevaplardan bazen şok olurum. Çünki, bazı öğrenciler günde 300-400 çözdüklerini gece saat 24’e kadar çalıştıklarını dile getirmektedirler.

Şu iyi bilinmelidir; günde kaç soru çözüleceği veya kaç ders çalışılacağı öğrencinin durumuna göre değişir ve her öğrenciye göre farlıdır. Bazı öğrenciler günde 50 soru, bazıları 100 soru, bazıları ise 200 soru çözebilmektedir. Önemli olan kaç soru çözdüğü değil kendi kapasitesine göre çalışıp çalışmadığıdır.

Asıl beni hayrete düşüren durumlardan biri de bazı öğretmenlerin öğrencilerin durumunu ve harcanan zamanı hesaplamadan günde 300-400 soru çözmelisiniz diyebilmeleridir.

Ben öğrencilerin önce gerçekçi düşünmelerini istiyorum: Günde kaç saat ders çalışılabilir? Kaç soruya ne kadar süre harcanmaktadır? Mesela; 300 soruya yaklaşık 300 dakika yani beş saat zaman ayrılmaktadır.  Soru çözmeye 5 saat ayrıldığı zaman okul derslerine ve okul sınavlarına ne kadar zaman ayrılacak?...

Gelin beraber ne kadar ders çalışacağımızı belirleyelim. OKS’de 100, SBS’de ise 80 ile 100 soru arası soru sorulacaktır. Bu sınavlarda verilen süre OKS’de 120, SBS’de ise yine bu süre kadar olacaktır. Hazırlandığınız sınavlar bunlar olduğuna göre kendinizi zaman olarak bu sorulara göre ayarlamanız gerekmektedir. Yani günlük soru sayınız 100 olmalı ve ayıracağınız süre de 2 saat olmalı. Bu, gerçek sınavın bir provası olmuş olacaktır. 

Önemli olan, çözülen bu 100 civarı sorunun çözümünün hergün yapılması ve alışkanlık haline getirilmesidir.

Okul derslerini düşündüğümüzde yeni konu çalışması, konu tekrarı ve hazırlıklar dahil günde 4-5 saat ders çalışılmaktadır.  Maalesef bu kadar süre ders çalışan öğrenci sayısı çok azdır.

Hocam ben daha fazla soru çözerim, daha çok ders çalışırım” diyorsanız, size tavsiyem “Kendi psikolojik sağlığınıza dikkat edin. Bu yoğun çalışma, ileride tamamen derslerden bıkıp çalışmayı bırakmanıza sebep olmasın.

Konu eksiğiniz varsa mutlaka Mart ayına kadar tamamlamaya çalışın. Konular bittikten veya yoğunluk azaldıktan sonra Nisan-Mayıs aylarında soru çözümüne ağırlık vermelisiniz.

Ben 300-400 soru çözümünü ve günde 8-9 saat gibi abartılı çalışmalara karşıyım. Meslek hayatımdaki tecrübelerimle de bu tür çalışmaları sonuna kadar yürüten öğrenci sayısının çok az olduğunu görüşümdür.

Küçük Bir Matematik Hesabı: Eylül ayında çalışmaya başlayan bir öğrenci günde 100 soru çözdüğü zaman 9 ayda  [(100*30)*9]= 27 000 soru çözmüş olacaktır.  Bu 27 bin soru, 15 civarı kitap eder.

Demek ki sınava kadar çözülen bu soru sayısı ile sınavda çıkabilecek bütün soru tipleriyle karşılaşılmış olacaktır.

Önemli olan çok çalışmak veya abartılı soru çözmek değildir. Önemli olan düzenli dengeli ve sürekli çalışmaktır.

Psk. Dan. Eşref Bolukçu

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ