Karnedeki Başarı Kimin

Karnedeki Başarı Kimin

Karne, belirli bir eğitim-öğretim süreci sonunda öğrencinin çalışmalarını herkesin anlayabileceği şekilde belirleyen bir değerlendirmedir. Ölçme ve değerlendirme, eğitim öğretimin olmazsa olmaz şartlarından örülmektedir. Bu değerlendirme, karneye not olarak yansımaktadır.

Ben bu yazımda, karnenin aile ortamında anne-baba-çocuk ilişkilerine etkisi üzerinde durmak istiyorum.

Karne, öğretmenlerin bir öğretim yılı boyunca verdikleri eğitim-öğretimin ve yaptıkları ölçme-değerlendirme çalışmalarının en genel sonuçlarını içermektedir. Performansının değerlendiriliyor olması doğal olarak öğrenciyi heyecanlandırır. Bu dönemde çocuk sıkılabilir, günlük alışkanlıklarında davranışlarında küçük değişiklikler, hırçınlıklar ve aşırılıklar görülebilir.

Okullardaki değerlendirmenin temel amacı, eğitim-öğretim uygulamaları yoluyla öğrenciye kazandırılan bilgi ve becerilerin düzeyini belirlemektir. Tüm öğretmenler, değerlendirmeyi objektif esaslara göre yapma gayreti içindedir. Bununla birlikte her ölçme değerlendirme sürecinde olduğu gibi öğrenciyi notla değerlendirmede de olayın bir sübjektif yönü olduğu unutulmamalıdır.

Her çocuğun kendisine has olduğu farklı kişilik, zekâ ve gelişim özelliklerine sahip olduğu unutulmamalıdır. Birçok anne baba çocukları bir biri ile kıyaslamakta ve bu kıyaslama sonucu çocukları olumsuz etkilemektedir.

"Lütfen sayın anne babalar; çocuklarınızı birbiri ile kıyaslamayın."

Karnedeki başarı, çocuğun başarısı olduğu kadar aynı zamanda öğretmenin ve anne-babanın da başarısıdır. Yapılan bilimsel araştırmalar, normal çocuklardaki okul başarısızlığının en önemli nedenleri arasında uygun olmayan öğretim yöntemleri ile uygun olmayan aile ortamlarını göstermektedir.

"Çocuğunuz başarısız ise bunun nedenleri arasında kendi durumunuzu da düşünün. Sizin bu başarısızlıktaki payınız ne!?"

Çocuğun başarısızlığı söz konusu ise bunun nedenleri üzerinde durulmalıdır. “Az çalışma” tek neden olmaktan çıkarılmalıdır.

Çocuğunuzun karnesine ilişkin değerlendirmelerde bulunurken ve bu konuda çocuğunuz ile konuşurken çocuğun kişiliğini değil sadece ders başarısını konuşun.

"Sakın ola ki başarı-başarısızlık ile sevgiyi beraber değerlendirmeyin."

Çocuğunuza başarısız olsalar da sevginiz konusunda bir şüpheleri olmamalarını gerektiğini belirtir. Onlara olan sevginizin başarı ile ilgili olmadığını sözle ve beden diliniz ile belirtin.

Çocuğuyla yakından ilgili anne-baba karneden önce onun başarısı hakkında bilgi sahibidir. Öğretmenlerini tanır. Onlarla iletişim halindedir. Çocuğunu yakından izler. Dolayısıyla karne aile ortamında aşırılıkların yaşanmasına neden olmaz.

Başarı gibi başarısızlığı da çocuklarınız ile konuşun. Sürekli çocuklarınızın başarılı oldukları yönleri ile sohbetlere başlayın.

Başarısızlık durumunda bunun nedenlerini çocukla birlikte arayın ve uygun çözümler üretin. Sizin çözümleriniz her zaman çocuğa uymayabilir. Önemli olan öğrencinin kendi başarı durumunu düşünmesi, çözümler geliştirmesidir.

"Çözüm bulamamanız durumunda veya yetersiz olmanız durumunda okulunuzdaki rehberlik ve psikolojik danışma servislerine başvurunuz"

Bu arada dün yaşadığım bir olayı anlatmadan geçemeyeceğim: Saat gece 01 sıraları telefonum çaldı. Arayan bir öğrencimdi. "Hocam evden kaçtım. Yerim yok. Bu gece size geleyim..." Öğrencimi bize aldım. Soğukta adeta donmuştu. Evden kaçmasının sebebini sorduğumda: "Hocam 3 zayıfım var. Babam, zayıfım olunca kızar. Hatta geçenlerde eve gelme demişti. Haberi yok zayıflardan. Haberi olursa kızar, döver...."

Tabii ki bu olay ile ilgilendim ve sorunu çözdüm. Ancak bu günlerde bu durumda olan çok öğrencinin olduğu bir gerçek.

Lütfen anne babalar! İyilik yapayım derken çocuğunuza kötülük yapmayın...

Evet anne babalar! Karnedeki bu başarı çocuğunuzun olduğu kadar sizin de başarınız....

Eşref Bolukçu
Psikolojik Danışman

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ