Kendinize Engel Olmayın (Başarıda Engel Koymamak)

Kendinize Engel Olmayın (Başarıda Engel Koymamak)

Ben başaramam”, “Ben şansızım”, “Yapamam”… Alsana yenilgiyi başta kabul etmiş, başarısızlığa teslim olmuş kişinin haleti ruhiyesi. Gel de başarı bekle…

Çok genel ve kapalı bir söz oldu galiba. Bunu kendi hayatımda bir örnekle açıklamaya çalışayım: “Şuan 5 yaşında olan kızım 2 yaşında geçirdiği bir ameliyat sonucu uzun süre hastanede yatmıştı. Yürütmeye çalıştığımızda yürüyemeyeceğini düşeceğini söylüyordu. Evet, maalesef kızım yürüyemeyeceğine, yürünmeye kalkarsa da düşeceğine kendini inandırmıştı. Uzun bir çalışma sonucu ancak tekrar yürümeye başladı.

 

Yenilmemeli “bardağın boş tarafını gören bakış”a. Çünki, yenilirse ümitsizlikten kurtaramaz kimse onu…

Kendine engeller koymamalı insan bardağın boş tarafını görerek.

Engeller önce zihinden kaldırılmalı, silinmeli.

Beyin olumluya bakış için resetlenmeli…

Her kimin varsa hedefi, hayata olumlu bakması, bardağın dolu tarafını görmesi, engellerini kaldırması ve hedefine ulaşması dileğiyle…

“Ben başaramam”, “Ben şansızım”, “Yapamam”… Alsana yenilgiyi başta kabul etmiş, başarısızlığa teslim olmuş kişinin haleti ruhiyesi. Gel de başarı bekle… Bu bakış kişinin kendisine engeller koymasıdır aslında. Bu engellerden kurtaramazsa kendini, kaybetmiş olacaktır hedefe varma düşüncesini zihninde.

Başarmak istiyorsa bir öğrenci, önce engellerini kaldıracak kafasından. Olumlu bakacak olaylara.  OKS veya ÖSS onun için düşüncede “ulaşılamayan” olmayacak.

Kafasının içindeki zinciri kırmalı. Önce, “Kendine güveni” serbest bırakmalı.

“Ben yapamıyorum” demeyecek. “Yapabilirim.”, “Kendime güveniyorum” diyecek.

“Bazen insanın dili ile "kendime güveniyorum, dediğine kalbiyle inanmazsa" bu sözün anlamı yoktur” diyor öğrencim bana yazdığı mektupta.

“İnsanın, dili ile telaffuz ettiklerine kalbi de inanır vücut kimyası da destekliyor” diyor konun uzmanı.

Bakış açımız “bardağın dolu tarafını görmek olmalı” düsturu… Hayatını buna göre inşa etmeli ve yaşamalı insan. “Bardağın dolu tarafını görmek” eyleme dönüşmeli. Bakışlar, akmalı olumlu ırmakların birleştiği noktaya, varmalı hedefe kişi.

Eşref Bolukçu
Psikolojik Danışman

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ