Kurban İbadeti Çocuklara Doğru Anlatılmalıdır

Kurban İbadeti Çocuklara Doğru Anlatılmalıdır

Eleştirilerin olabileceğini var sayarak yazımın başında belirtmek istiyorum: Çocuklarımız kurban ibadetini kesinlikle bilmedir. Bu ibadetimiz, anne babalar ve yetişkinler tarafından çocuklara doğru bir şekilde anlatılmalıdır.

Birlik beraberlik, sevgi ve yardımlaşmanın kalpleri birbirine yaklaştırdığı bayramlar, son yıllarda tasını tarağını toplayıp tatile çıkar yöne doğru gidiyor! Artık tatil paket programlarıyla eşdeğer hâle gelen bayramlardan Kurban da neredeyse kurbanlık bile görmediğimiz, bağış yaparak üzerimizden attığımız bir sorumluluk hâline dönüşmeye başladı. Daha çok büyük şehirde yaşayanların tercih ettiği bu yöntem, kurban ibadetini yerine getirme yükümlülüğünü ortadan kaldırsa da olayın sosyolojik ve psikolojik boyutunu ıskaladığımız gerçeği ile karşı karşıya bırakıyor bizi. Özellikle çocuklarımızın kurban ibadetinin felsefesini anlamaktan uzak yetiştirildiği aşikâr. 

Kurban Bayramı bazen bazı çocuklara zehir olabilmektedir. Hem de ebeveynler ve büyüklerin yüzünden. Neden mi?... “Hatırlıyorum da küçükken ilk hatırladığım kurbanın kesimi sırasında babam beni çağırmış, hayvanı keserken ayaklarını tutuşmuştu. O günü, bu yaşıma kadar hiç unutamadım. Babam gözlerimin önünde bir hayvanı kesmişti. Aylarca kâbus gördüm…”

Çocuklar, soyut kavramların geliştiği 9-11 yaşından sonra din, onur, günah ve ölüm gibi kavramları tam olarak algılamaya başlıyor. Bu nedenle, kurban kesiminin önemini de ancak bu yaşlardan sonra anlayabiliyorlar. Kurban kesimini izleyen küçük bir çocuk, bu olayın önemini bilmediği için korku filmi izlemiş gibi oluyor. Kendi zihninde anlamlandıramadığı bu olayla ilgili bir süre sonra sorular sormaya başlıyor. Bu da çocuğun yaşadığı bu deneyimden ne kadar etkilendiğini gözler önüne seriyor. Çocuğunuz 10 yaşından küçükse kurban kesimini izlemesine izin vermeyin. 9 yaşından büyük ise detaylı açıklama yapın.  Her türlü açıklamaya rağmen etkileniyorsa asla üzerine gitmeyin. 

Kurban kesimi doğru yapılmadığı ve çocuklara doğru anlatılmadığı taktirde çocuk üzerinde birçok sarsıntıya sebep olabilmektedir. Eğer doğru anlatılmamışsa, çocuk kurbanı, sadece bir hayvan kesimi olarak algılayabilmektedir.

Çocukların yanında kesinlikle kesim olmamalı ve çocuklar kesilecek hayvanı önceden görüp sevmemelidir. Yoksa, hayvanın kesilmesi, çocukta üzüntüye sebep olabilir. Dahası, kesen ve kestiren ebeveyn veya yetişkine karşı kızgınlık ve kin duyulabilir.

Çocuklara kurbanın yararları uygun bir dille anlatılmalıdır: “Kurban ihtiyacı olanlara yardımı sağlar; sevgiyi, dostluğu, muhabbeti arttırır… gibi”.

Kurban Bayramı, çocuklara “yardım” sorumluluğunu kazandırmalıdır.

Kurban kesimi çocuklara doğru anlatılmadığı zaman ve kesim sırasındaki hatalar, çocuğun kurbana ve bağlı inanca, imana ve Allah(cc)’a karşı olumsuz duygular beslemesine sebep olabilir. Kurban kesimi, zavallı hayvana yapılan işkence, olarak algılanabilir.

Kurban da her ibadet gibi anne babalar tarafından çocuklara sevdirilmesi gereken bir görevdir. Anne babalar bu ibadeti yerine getirirken “et ve kâr” ön plana çıkmamalıdır. Kurban Bayramı hayvanların kesildiği, etin yendiği bir bayram olarak değil; fakire yardımın olduğu, dostluğun ve sevginin arttığı bir gün olmalıdır.

Kurban kesiminin bir ibadet olduğu; bu ibadet ile Yüce Yaratıcı(CC)’ya karşı ibadet edildiği çocuklara öğretilmelidir. Kurban bayramlarının manevi yönü hep önplanda olmalıdır.

Tüm önlemlere rağmen eğer çocuk kurban kesiminden olumsuz etkilenmişse mutlaka bir uzmandan yardım istenmelidir. Aksi taktirde, çocuğun uzun yıllar bu olumsuz yaşantıyı kişiliğinde barındırması kaçınılmaz olabilir.

Lütfen, kurban keseyim derken çocuklarımızın psikolojisini bozmayalım…

İmanlı ve değerlerini bilen çocuklar yetiştirmemiz dileğimle…

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ