Neden Ders Çalışmak İstemiyorum?

Neden Ders Çalışmak İstemiyorum?

Öğrencilerin ders çalışmak istememelerinin temel nedenleri. Motivasyon eksikliğinin temel nedenleri. Çoğu kez nedenlerden dolayı ders çalışılmaz.

Bu durumda aslında nedenlerin azaltılması ya da ortadan kaldırılması gerekir.  Motivasyonu olumsuz etkileyen nedenler azaltıldıkça görülecektir ki çalışma isteği artıyor

Çalışma İradenizi Zayıflatan Celdiriciler

Arkadaşlar, televizyon, bilgisayar, akıllı telefonlar vb gibi celdiriciler. Bunlara ayrılan zamanın çok olması. Ya da öğrencinin kendi zamanını bunlara verme konusunda kendini engellememesi.

Hedefin Güçlü Olmaması

Hedefiniz net ve güçlü değilse içinizden çalışma isteği gelmeyebilir. Gerçekten başarmak istemelisiniz. Bunun için nedenleriniz olmalı. Yüksel not almak, iyi bir lise, istediğiniz meslek için iyi bir bölüm, yeni şeyleri öğrenmek için mutlu olmak, başarmış olmanın vereceği mutluluk gibi.

Olumsuz Bakış Açısı

Bazı öğrenciler, hayata ve durumlara olumsuz bakma eğilimindedirler.  “Başaramam”, “Çalışsam da olmaz”, “Zaten o puanı alamam”, “Daha önce düşük aldım yine düşük puan alacağım” gibi olumsuz düşünceler. Bunların yerine olumlu bakabilmeyi öğrenmeliyiz.

Kendine Güvenmemek

Öğrencilerin önceki başarısızlıklarından dolayı kendine güvenmemesi. Yapılması gereken, başarısızlığın asıl sebebini bulup azaltmak ya da ortadan kaldırmaktır. Bel ki de o sebep artık yoktur. Önceki başarısızlıklardan dolayı ders çalışmamak aslında bir kaçıştır. Başarı, çoğu kez kendine güvenle sağlanır

Geçti Artık Yapamam İnancı

Bir süre çeşitli sebeplerden dolayı düzenli çalışmayan öğrenci, konular birikti artık yapamam diyebilmektedir. Oysa ki, nereden başlanırsa o an birikecek konuların önüne geçilmiş olur. Çalıştıkça da eskiden biriken konuların telafisi de yapılacaktır. Öğrencilik hayatınız devam ettiği sürece biriken konuların bir an önce telefi edilmesi gerektiğini unutmayınız. Azim ve gayret ile başarı sağlandığı zamanla görülecektir.

Eşref Bolukçu

Psikolojik Danışman

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ