Seni Dinliyorum Anne Gözlerim Kapalı

Seni Dinliyorum Anne Gözlerim Kapalı

Yürüyorum patika yoldan. Yolun etrafındaki ağaç yaprakları toz tutmuş. Yolun hemen yanında çok derin bir uçurum ve derin bir dere… Düşünüyorum: Acaba çeşme başında annem beni bekliyor mu? Ağaçların arasında yürüyorum. Söğüt dalları aşağılara sarkmış. Yanında geçtiğim ceviz ağacının kokusu burnumda. Su sesine karışan kurbağa sesleri… Gözümde boncuk boncuk yaşlar akıyor. Annemin: “Adam olmak için okumaya gidiyorsun” sözü dünkü gibi aklımda. Komşunun kavak ağaçlarını geçerken karşıya bakamıyorum. “Ya annem çeşme başında değilse.” Yüzümü hafifçe yerden kaldırıp karşıya bakıyorum. Ve gözlerim doluyor. Canım annem orda. Eski bakır kovamızı çeşmenin önüne koymuş. Yolu gözlüyor.

Nasıl annemin yanına varıyorum anlamıyorum. Nihayet annemin bana sarılışı ve adeta haykırışı:

- Yavrum, canım Eşref’im sen misin bu?

- Evet, anne evet benim.

- Canım Eşref’im. Kuzum benim. Dün gece sni rüyamda gördüm geliyordun. Ben de sabahtan beri burada seni bekledim.

Çeşmenin önündeki bakır kovayı almak istiyorum annem izin vermiyor. Yokuşta çıkp eve gidiyoruz. Annem az önde gidiyor. Sanki herkese bakın oğlum gelmiş diye övünüyor. Baki yorum anneme: Üzerindeki şalvar üst üste üç kez yama yapılmış. Ayağındaki terliğin arka kısmı koptuğu için annemin ayak topuğu yere geliyor. Yokuşu hızla yürüyüp eve varıyoruz. Kapının önünde, bizim tabirimizle barderı da oturuyoruz.

Ne kadar özlemişim annemi. Gün nasıl geçiyor bilmiyorum. Akşam yatağımızı serip uyuyoruz. Uykuda rüyamda annem bana:

“- Oğlum Eşref. Kınalı kuzum. Sen ilerde insanlara faydalı olacak bir konumda olacaksın. Sakın doğruluktan ayrılma. İnsanlara hep yardım et. Mesleğini insanların faydasına kullan. Sakın paraya önem verme. Maneviyata önem ver. Ben hep istedim başkalarına faydalı olmayı. Köy yerinde ancak kendi işimi bitirebiliyorum. İnsanlar senin eserlerinden hep faydalansın….”

Canım annem, sana en çok ihtiyaç duyduğum sırada bizi bırakıp öteki âleme göçtün. Sen huzurlu ol. Bana verdiğin tavsiyeleri yani vasiyetini hiç unutmayacağım…

Eşref Bolukçu
Psikolojik Danışman

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ