Yaşama Pozitif Bakmak İçin

Yaşama Pozitif Bakmak İçin

Pozitif bakmak yani olumlu bakmak hayata… Yaşadıklarınıza ya da olaylara şöyle uzaktan bir bakın… Değerlendirin… Rahatlamaya çalışın… Farklı perspektifte bakın…

Her durumun olumlu bir tarafı vardır aslında. Yeter ki biz bakış açımızı olumluya doğru yönlendirelim.

Bazen öyle çok olumsuzluk yaşarız ki olumlu bakma yetimiz körelir. Bizi aşağı çeken negatif düşüncelerden kurtulmak zor olabilir. İş stresi, finansal sorunlar, evde yaşadığımız krizler gibi sorunlar bizleri psikolojik olarak olumsuz etkiler. Onlara olumlu bakabilmek zor olabilir ve sonuç olarak depresyon yaşayabilir.

En kötü kısmı da günlük zorunluluklarınızı yerine getirmeye çalışmaya o kadar odaklanırsınız ki, zihninizi rahatlatmak, kendinize odaklanmak ve zamanı hislerinize yoğunlaştırmak için elinizde çok az bir zaman kalır.

Her şeye olumlu bakmak elbette zor olabilir. Bir anda olumlu bakamayabiliriz. Zaten bu durum yavaş yavaş olur. Yine de tavrınızı iyileştirmeyi deneyin ve birikmiş duygularınızı daha ciddi bir soruna dönüşmesini engellemek için tüm gücünüzle elinizden gelen her şeyi yapın.

Zihninizi boşaltmayı ve olumlu bakmayı içselleştirmeye çabalayın. Bunun işçin rahat bir yere oturun. Gözlerinizi kapatın. Derin nefes alın ve verin. Ciğerlerinizi hava ile doldurup boşaltın. Bu arada olumlu düşünmeye çalışın. Yaşadığınız soruna odaklanmayın. Gevşemeye çalışın. Rahatladığınızı düşünün. Adeta resetleyin kendinizi.

Karşı karşıya kaldığımız olumsuz durumlar, bazen bizim bakış açımızdan dolayı daha ağır gelir bize. Durumu nasıl yorumladığımız çok önemlidir. Bazı insanlar her şeye olumsuz bakar… Şikâyet etmeyi sever; her şeyi şikâyet eder… Şikayet etmeye bir son verin derken şunu kastediyoruz, durumunuzu kendiniz için bir meydan okuma gibi kabul edin ve pozitif sonuçlara ulaşmanın yollarını bulun. Zor durumlar yaşamak elbette normaldir. Her insan yaşar bunları. Bazı insanlar işi düşünceleri ile daha da zorlaştırırken bazıları ise daha akılcı ve olumlu düşünerek aşar.

Kendiniz anlatacağınız, rahatlayacağınız şeyler yapın. Yazı yazın, çizim yapın, resim yapın. Yazarak kendinizi kâğıda dökün. Bir çok insan yazarak rahatlar. Mutlaka daha önce yaptığınız ve rahatladığınız şeylerle ilgili tecrübeleriniz vardır. Çeşitli aktiviteler, duygu ve düşüncelerinizi olumlu yönde kanalize edecektir.

Yaşadığınız olumsuzluğun olumlu ve olumsuz taraflarını yazın. Hayatınızın ne kadar kötü olduğunuzu düşünüyorsanız bunu hayatınız için de yapın. Hayatınızın olumlu ve olumsuz taraflarını düşünüp yazın. Bu durumda göreceksiniz ki aslında olumlu yönlerinizin de ne kadar çok olduğunu. Olumlu taraflar üzerine odaklanın.

Olumlu düşünmek aslında zihnimizi eğitmektir. Nasıl ki eğitim bir anda verilen ya da öğrenilen bir şey değilse olumlu düşünmeyi de zihnimize öğretmek bir anda olmaz. Bir süreçtir ve zamanla bu oturur. Mutlu olmak zor değildir. Yeter ki biz görelim.

Hafif spor yapın. Bu, vücudunuza, hücreleriniz ve beyninize daha fazla oksijen gitmesini sağlayacaktır. Aynı şekilde ılık bir duş almak da aynı görevi yapacaktır.

Nefes alma ve rahatlama tekniklerini uygulayın. Nefes alma teknikleri hücrelerinizin daha çok oksijen almasını sağlayacaktır. Dolayısıyla kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Nefes alma ve rahatlama tekniklerini ayrı bir başlıkta ele alacağım

Dışarı çın. Hafif yürüyüş yapın. Sizi olumsuz etkileyen insanlardan uzak durum. Oksijen almaya çalışın. Bu arada zihninizi olumlu şeylerle meşgul edin.

Eşref Bolukçu

www.hayataolumlubak.com

www.esrefbolukcu.com

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ