Yazarak Özgüven Problemini Çöz

Yazarak Özgüven Problemini Çöz

Öz güven probleminin altında yatan sebepler çeşitlilik gösterir. Başarısızlık korkusu, aileden çok yakın birini kaybetmek, hayal kırıklığı, kendini acımasızca eleştirmek, gerçekçi olmayan hedefler belirlemek v.b. daha sıralanabilir. Bu saydıklarımdan veya herhangi bir neden yüzünden öz güven problemi hissediyorsak bundan kurtulmanın bir çok yolları vardır.

Ama size çok basit ve pratik bir yolu öneriyorum. Yazmak. O an ne hissediyorsak duygularımızı kağıda dökmeliyiz. Ve kendimize söylediğimiz olumsuz cümlelere uzaktan şöyle bir bakmalıyız.Çoğu zaman zaten bu düşünceler acımasızdırlar.

Öz güven problemi yaşayan bireylerde olumsuz düşünceler beyninin içinde gezinip durur ve onlardan kurtulmaya çalıştıkça sanki daha çok artar.”evet, ben beceriksizin tekiyim.” “hiçbir şeyi doğru düzgün yapamıyorum” “benden de bu beklenirdi zaten”. gibi düşüncelerle beynimiz adeta bize acı çektirir. Yada kendimiz buna fırsat veririz. Kendimizi iç eleştirilere maruz bıraktıkça enerjimiz tükenir ve kendimizi sevmemeye başlarız.

O an olmasa bile genelde ne hakkında acı çekiyorsak bunu kağıda dökmeliyiz. Örneğin ertesi gün bir sunum yapmamız gerekecek ve biz kendimizi öyle küçültmüşüzdür ki gerekli motivasyon ve enerjiyi bir türlü sağlayamayız.Kağıda şöyle notlar alabiliriz:

Düşüncem:” Yarın ki sunumum berbat geçecek. Hiçbir şey söyleyemeyeceğim. Rezil olacağım.” Buna benzer bir iki tane o an ne için kaygılanıyorsak yazmalıyız. Ardından bu yazdıklarımız düşüncelerin karşısına aslında bizim o an göremediğimiz mantıklı yanıtlar bulup yazmalıyız. Bu düşüncenin karşına şöyle cümleler konabilir:

Mantıklı Olan düşünce:”Eğer yeterince çalışırsam iyi bir sunum yapabileceğimi biliyorum. Biraz kaygılanmam normal. İyi hazırlanırsam iyi bir iş çıkarabilirim.En azından şimdi rezil olmamak için elimden geleni yapacağım”.

Buna benzer örnekler çoğaltılabilir. İç konuşmalarımız, genellikle eleştiri şeklindeyse bu bizi aşağı çeker. Ve gerekli güdülenmeyi sağlayamayız ve potansiyelimizin altında bir performans gösteririz.Sunum için hazırlanmamız gerekirken bize “Zaten iki lafı bir araya getiremiyorsun, oraya çıkıp nasıl konuşma yapacaksın.” diyen bir beynimiz bizi nasıl sunum için hazırlasın 

 Bu düşünceleri beynimizden akıp giderken durdurmak çok zordur ve biz istemesek de onlar sürekli bizimle konuşur. Buna dur demenin en kolay ve etkili yolu yazmaktır. O anki kaygılarımızı, korkularımızı, üzüntülerimizi yazarak gerçekten ne hakkında endişelendiğimizi görmüş oluruz. Ve karşısına yazacağımız mantıklı alternatif cümleler sayesinde motivasyonumuz, buna bağlı olarak da  öz saygımız artacaktır.

Bu yazımda bireye öz güven sağlama yolunda  bilişsel terapi tekniğinin çok çok küçük bir kısmından yararlandım.Dilerseniz bilişsel terapi hakkında daha ayrıntılı okuma yapabilirsiniz.”Yazmak” çok basit bir uygulama, ama etkili. Deneyin işe yarayacaktır

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ